Pvpserverler I Private serverler I Pvp server I Pvpciyiz.biz I Metin2
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaGaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

TSK nın Askeri Sınavları Hakkında Özet Bilgi

YazarMesaj
crazy_skull
PvP Server Moderatör
PvP Server Moderatör
crazy_skull

Teşekkür : 17

TSK nın Askeri Sınavları Hakkında Özet Bilgi Empty
MesajKonu: TSK nın Askeri Sınavları Hakkında Özet Bilgi   TSK nın Askeri Sınavları Hakkında Özet Bilgi Icon_minitimePaz Ağus. 08, 2010 1:28 pm

Askerî Liseler Sınavı
Vikipedi, özgür ansiklopediGit ve: kullan, ara

Başlığın diğer anlamları için, ALS (anlam ayrım) sayfasına bakınız.

TSK Askerî Liseler ile Bando Astsubay Hazırlama Okulunda Öğrenim Görecek Öğrencileri Seçme Sınavı, TSK Ortaöğretim Yönetmeliği'nin 12. maddesi gereğince askerî liselere gidecek öğrencileri belirlemek için yapılan sınav.

Konu başlıkları [gizle]
1 Başvurma Koşulları[1]
1.1 Sosyal Durum, Ahlak ve Karakter İle İlgili Genel Koşullar
1.2 Sağlık İle İlgili Genel Koşullar
1.3 Öğrenim ile İlgili Koşullar
1.4 Yaş, Boy ve Ağırlık ile İlgili Koşullar
2 Yazılı Sınav
3 İkinci Aşama
3.1 Ön Sağlık Muayenesi
4 Bedeni Yeterlilik Testi
4.1 Müzik Yetenek Testi
4.2 Mülakat
4.3 Psikomotor Testi
5 Kaynakça
6 Ayrıca bakınız
7 Dış bağlantılar

Başvurma Koşulları[1] [değiştir]
Sosyal Durum, Ahlak ve Karakter İle İlgili Genel Koşullar [değiştir]
1.Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olmak (Çifte vatandaş olan adaylar 18 yaşına gelmelerini müteakip diğer ülke vatandaşlığından çıkmayı yazılı olarak taahhüt etmeleri halinde, çifte vatandaşlığa sahip olmaları Askerî okullara girmelerine engel teşkil etmez),
2.Kendisi ve aile bireyleri, kusursuz ahlak ve karakter sahibi olmak,
3.Evli, dul, nişanlı olmamak, bir kadınla nikahsız olarak birlikte yaşamamak,
4.Tutum ve davranışları ile yasa dışı siyasi, yıkıcı, irticai, bölücü ideolojik görüşleri benimsememiş, bu gibi faaliyetlerde bulunmamış veya karışmamış olmak,
5.Herhangi bir nedenle Askerî okullardan çıkmamış veya çıkarılmamış, sivil okullardan ise çıkarılmamış olmak,
6.Toplumca ayıp sayılan ve toplumca uygun görülmeyen kazanç yollarında çalışmamış ve halen çalışıyor olmamak,
7.Yapılacak özel güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanmak.

Sağlık İle İlgili Genel Koşullar [değiştir]
1.TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinin TSK Askerî Okullarına girecek öğrenci adaylarına ilişkin sağlık niteliklerine uygun olmak,
2.Sevk edileceği askerî hastaneden "Askeri öğrenci olur.", "Askeri öğrenci olur, uçucu yetiştirilmeye elverişlidir." ve "Askeri öğrenci olur, uçucu yetiştirilmeye elverişli değildir." kaydını içeren sağlık raporu almak,
Öğrenim ile İlgili Koşullar [değiştir]
1.Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilköğretim okullarından, sınavın yapıldığı yılın Haziran döneminde doğrudan mezun olmak (Lise sınıflarında (hazırlık dahil) öğrenim görenlerin başvurusu geçersizdir.),
2.Okul bitirme derecesi (son beş yılın ortalaması) Askerî Liseler için en az 3,50, Astsubay Hazırlama Okulları için en az 3,00 olmak,
3.Yurtdışındaki okul mezunları için (bu durumdaki adayların da sınavın yapıldığı yılın Haziran döneminde doğrudan mezun olmaları gerekmektedir.) bu okulların bir mesleğe yönelik olmadığını ve ilköğretim okullarıyla denkliğini belirten, Milli Eğitim Bakanlığınca onaylanmış belgeye sahip olmak (Bu belge yazılı sınav sonucunda Kuvvet Komutanlıklarınca belirlenen baraj puanı aşıldığı takdirde İkinci seçim aşamasına gelirken adaylar tarafından yanlarında getirilir).
4.Giriş yılında yapılacak ALS ve ikinci seçim aşamasında başarılı olmak ve Kuvvet Komutanlıklarınca belirlenen kontenjan içinde bulunmak.
Yaş, Boy ve Ağırlık ile İlgili Koşullar [değiştir]
1.Giriş yılında en çok 16 en az 13 yaşında olmak (Yaş hesaplamalarında öğrenci alımlarının yapıldığı yıl esas alınır. Ay ve gün farkları dikkate alınmaz.)
2.Her ne sebeple olursa olsun yaş düzeltmesi yaptırmış olanların düzeltmeden önceki yaşları geçerlidir.
3.TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği esas alınarak başvuruda bulunan adaylardan yaşlarına göre istenen boy ve ağırlıklarını gösteren standartlar aşağıda belirtilmiştir.
Yaş En az boy/ağırlık En fazla boy/ağırlık
13 140,5 cm/30 kg 171,5 cm/67,45 kg
14 146,5 cm/34,2 kg 178,5 cm/ 72,8 kg
15 152,5 cm/39,5 kg 182,5 cm/77,6 kg
16 158 cm/44,9 kg 185 cm/80,8 kg

Yazılı Sınav [değiştir]
Genelkurmay Başkanlığı ile T.C. Yükseköğretim Kurulu Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) arasında 19.12.2008 tarihinde imzalanan protokol uyarınca TSK Askerî Liseler ile Bando Astsubay Hazırlama Okulunda Öğrenim Görecek Öğrencileri Seçme Sınavı'nın 1. aşamasını oluşturan yazılı sınav ÖSYM tarafından yapılır ve değerlendirilir.[2] Sınav sayısal ve sözel olmak üzere iki bölümden oluşur. [2] Sorular ilköğretim düzeyinde olur. Bu testte:

Sözel bölüm: Otuz adet Türkçe sorusu, On beş adet Sosyal Bilgiler sorusu (T.C. İnkılâp Tarihi ve ******çülük yedi, Millî Tarih dört, Millî Coğrafya dört),
Sayısal bölüm Otuz adet Matematik sorusu, Yirmi beş adet Fen ve Teknoloji sorularından oluşur.[2]
Sınav süresi yüz yirmi dakikadır.[2]

İkinci Aşama [değiştir]
Taslak olan bu alt başlığı geliştirerek Vikipedi'ye katkıda bulunabilirsiniz.
Ön Sağlık Muayenesi [değiştir]
Göz, diş, ortopedi, dahiliye ve üroloji branşlarında uzman doktorları tarafından aday öğrencilerin Ön Sağlık Muayeneleri yapılmakta, boy ve kiloları ölçülmekte, ilgili yönergedeki askeri öğrenci olmaya ilişkin sağlık koşullarını taşıyıp taşımadıkları tespit edilmektedir. Ön sağlık koşullarını taşımadığı tespit edilen adaylar, farklı bir sağlık kurulu tarafından ikinci bir muayeneye tabi tutulmaktadır. Bu karar kesin olup, aday ve velinin bu karara itiraz hakkı bulunmamaktadır. Yapılacak ön sağlık muayenesinde yaş, boy (ayakkabısız) ve kilonun aşağıda belirtilen alt ve üst sınırlar içinde, boy ve kilo oranının ise TSK Sağlık Yeteneğine uygun sınırlar içinde bulunması gerekmektedir.

YAŞ EN AZ BOY/AĞIRLIK EN FAZLA BOY/AĞIRLIK 13 140,5 cm / 30 kg 171,5 cm / 67,5 kg 14 146,5 cm / 34,2 kg 178,5 cm / 72,8 kg 15 152,5 cm / 39,5 kg 182,5 cm / 77,6 kg 16 158 cm / 44,9 kg 185 cm / 80,8 kg

Bedeni Yeterlilik Testi [değiştir]
Adayların çabukluk, çeviklik, kuvvet ve koordinasyonunu ölçecek testler uygulanmaktadır. Bedeni yeterlilik testleri ve baraj değerleri
aşağıda belirtilmiştir. En az üç testten barajı geçen adaylar müteakip aşamalara katılmaya hak kazanacaklardır. İki veya daha fazla testten

başarısız olan adaylara itiraz niteliğinde bir hak daha verilmektedir. İtiraz testinde de başarısız olan adaylar elenmiş kabul edilmekte olup

bu sonuca aday ve velinin itiraz hakkı bulunmamaktadır. Adayların testlerde gösterecekleri başarı Performans Puanı olarak başarı

sıralamalarına yansıyacağından testlere hazırlanarak gelmeleri ve test baraj derecelerinden daha iyi dereceler elde etmeleri yararlarına

olacaktır.

Test Türü 1’inci Grup (13-14 Yaş) Barajı 2’nci Grup (15-16 Yaş) Barajı 400 m. Koşu 85 saniye 80 saniye Durarak Uzun Atlama 160 cm 170 cm Mekik (1 dakika) 30 tekrar 35 tekrar Basketbol Topu Fırlatma 7 m 8 m

Müzik Yetenek Testi [değiştir]
Müzik Yetenek Testi : Bando Astsubay Hazırlama Okulu tercihi bulunan tüm adaylara uygulanır. Gerekli hususları taşımayan adaylar elenir. Sadece Bando Astsubay Hazırlama Okulu tercihini kazanmış olan adaylar, elendikleri takdirde diğer testlere katılamazlar. Ancak diğer tercihlerini de kazanmış olan adaylar müzik yetenek testinden elenmiş olsalar dahi, Bando Astsubay Hazırlama Okulu haricindeki tercihleri için hakları devam eder ve diğer testlere katılabilirler.

Mülakat [değiştir]
3. Mülakat : Görüşme yoluyla adayın konuşma yeteneği, heyecan durumu, çok yönlü düşünme, davranışlarındaki denge, kendine güven gibi unsurları gözlenerek askeri öğrenci olma koşullarına ilişkin ilgili yönergede yer alan kriterleri sağlayıp sağlamadığı hususunda uzman personel tarafından değerlendirme yapılır.

Psikomotor Testi [değiştir]
Taslak olan bu alt başlığı geliştirerek Vikipedi'ye katkıda bulunabilirsiniz.
Psikoteknik Test : Kuvvet tercihleri arasında Hava Kuvvetleri Komutanlığı bulunan adayların uçuşa yatkınlıklarını belirlemek için Hava Harp Okulunda uygulanır.

Sağlık MuaynesiAsker Hastanesi Sağlık Kurulu Muayenesi : Ön Sağlık Muayenesi, Bedeni Yeterlilik Testi ve Mülakat Kurullarından başarıyla geçen adaylar Asker Hastanesi Sağlık Kurulu Muayenelerine sevk edilirler. Adayların sağlık muayeneleri Genelkurmay Başkanlığının emirleri doğrultusunda uygun görülen Asker Hastaneleri/Hava Sağlık ve Muayene Merkezlerinde yapılır. Bu muayene sonucunda alınan Sağlık Kurulu Raporuna aday ve velilerin itiraz hakkı bulunmaktadır
crazy_skull
PvP Server Moderatör
PvP Server Moderatör
crazy_skull

Teşekkür : 17

TSK nın Askeri Sınavları Hakkında Özet Bilgi Empty
MesajKonu: Geri: TSK nın Askeri Sınavları Hakkında Özet Bilgi   TSK nın Askeri Sınavları Hakkında Özet Bilgi Icon_minitimePaz Ağus. 08, 2010 1:29 pm

Ben Sınava Girdim Dayımız olmadığı için giremedim
İnşallah Siz girersiniz
Very Happy

TSK nın Askeri Sınavları Hakkında Özet Bilgi
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Boz Ayı Hakkında Bilgi
» MOUNTBLADE HAKKINDA BİLGİ
» MOUNTBLADE HAKKINDA BİLGİ
» Knıght Hakkında Bilgi
» VEAGİR KRALLIĞI HAKKINDA BİLGİ